Parafia

Kapliczka św. AntoniegoW Kuźnicy znajdują się dwie kapliczki, z czego jedną postawiono ku czci św. Antoniego, natomiast drugą św. Barbary. Kapliczka świętego patrona Kużnicy stoi nieopodal szkoły podstawowej, a fakt jej powstania odnotował przed rokiem 1887 ksiądz Gołębiewski :„W ostatnim czasie nowa przybyła ozdoba wiosce, przepyszna figura patrona wsi św. Antoniego”. Do tej figury przymocowany jest sygnarek, którym dziennie trzy razy dzwonią na „Anioł Pański”, a w miesiącu październiku przed ta figurą codziennie odmawiają różaniec licznie zgromadzeni Kusfelanie. Znajdująca się w kapliczce sygnaturkę zarekwirowały wojska niemieckie podczas ostatniej wojny światowej, a po 1945 roku mieszkańcy rybackiej osady nie wiedzieli potrzeby zawieszania nowego dzwonu i dublowania sygnaturki z kościelnej wieży. W 1980 roku Kazimierz Klejna z Kuźnicy przeprowadził generalny remont kapliczki, która zyskała wzmacniający ją cokół z białej cegły.

Można powiedzieć, iż miejsce ustawienia drugiej kapliczki wyznaczyła Boża Opatrzność, a w rzeczywistości upadek wojskowego samolotu odrzutowego MIG 21.

29 października 1999 roku podczas lotów ćwiczebnych nad Morzem Bałtyckim nastąpiła awaria samolotu, którego pilot po skierowaniu maszyny nad wody Zatoki Puckiej katapultował się, dzięki czemu przeżył katastrofę. Niestety samolot zanim wpadł do wody przeleciał na niskiej wysokości pomiędzy domami tzw. Syberii urywając antenę satelitarną zawieszoną na ścianie jednego z nich i runął na nieczynny drewniany, sezonowy sklep spożywczy, po czym przekoziołkował przez szosę Władysławowo ­ Hel i zatrzymał się w wodach Małego Morza.

Chyba tylko za sprawą cudu nie doszło do niewyobrażalnej tragedii. Mieszkańcy Kuźnicy w podziękowaniu za ocalenie postanowili w miejscu wypadku postawić kapliczkę.

Ilustracja - Poświęcenie Kapliczki świętej Barbary 2001-06-022 czerwca 2001 roku arcybiskup Tadeusz Gocłowski dokonał poświecenia kapliczki św. Barbary w Kuźnicy ­ Syberii. Stanęła ona dzięki zaangażowaniu włodarzy Jastarni, ofiarności mieszkańców Kuźnicy sponsoringowi Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku, które wykonało betonowy postument. Koncepcją architektoniczną zajął się Brunon Wandtke z Sopotu, a projekt techniczny kapliczki i zagospodarowania skwerku wokół niej sporządził Stanisław Krawczyk z Kościerzyny.

Na cokole, którego górna część pokryta została marmurowymi tabliczkami z napisami: „Św. Barbaro chroń nas … 2.VI.2001”, „ Kuźnica 29.X.1999”, „Sopot 5.VI.1999”, w pozycji pionowej osadzono dziób i śródokręcie łodzi rybackiej, wykonanej w warsztacie szkutniczym Aleksandra Celarka z Chałup, we wnętrzu której umieszczono około półtorametrową, drewnianą figurkę św. Barbary. Pierwotnie rzeźba ta zdobiła ołtarz papieski zbudowany na sopockim hipodromie w związku z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku.

Ulisytacja - Kapliczka św. Barbary